Tesettür Renk Uyumu: Kombinlerde Doğru bir renk uyumu yakalamak

Öncelikle renkleri iki gruba ayıralım…

*Sıcak Renkler; Hafızaya iz bırakan renklerden oluşur ve ayrıyeten hemen fark edilir ve iddialı bir görünüm sağlar. Bu renkler; Sarı, Kırmızı, Turuncu gibi renklerden oluşmaktadır.

*Soğuk Renkler;Mavi, Yeşil, Mor ve Beyaz gibi renkler kişiye ve etrafındaki kitleye pozitif enerji ve huzur sağlamaktadır.

Tamamlayıcı Renkler
Sarı=Mor
Kırmızı=Yeşil
Turuncu=mavi

Tamamlayıcı renklerin birlikte kullanılması çok  güçlü bir renk cümbüşü oluşturmaya yardımcı olur ve her rengin ayrı ayrı  fark edilmesini sağlarlar. Dolayısıyla canlı  kombinler yaparken bulunmaz bir nimettir ki, ancak aşırı kullanımı ingilizce  kitaplarında bulunan figürler gibi bir izlenim bırakabilir.

tesettur-renk-uyumu

Farklı Tonlardaki Aynı Renkleri Tamamlamak

Bu konuda bir çok modacı aynı fikirdeler ve bende bu düşünceyi destekliyorum; kıyafet kombinlerken renkler ya kesinlikle aynı olsun yada rengin tonları aşırı belli olsun, ama asla yakın renkleri seçmeyin. Örneğin siyah tunik ile birlikte mat siyah pantolon giyip dışarı çıksanız çoğunluğun düşüncesi aynı olacaktır; kombin yapmaya çalışma ama becerememiş
Ama kırık beyaz bir tunik giyip ek olarak açık gri bir pantolon giydiğinizde tek düşüncem “Bu bayan modacı sanırım” olurdu.

Ten Renginize Uygun Renk Seçimi

Bu konuda yazılan makaleleri okudum, tavsiyeler aldım, görselleri inceledim ve modacılara bu soruyu yönelttim sonuç mu işte size sonuç;
Bu konuda size kimsenin karışmasına izin vermeyin aynanın karşısına geçin elbise ve eşarplarını alın tek tek deneyin, hangisi yüz güzelliğinizi dışarı yansıtıyorsa ve yüzünüze aydınlık verebiliyorsa işte o renkler sizin ten renginize uygun renklerdir.
tesettur-renk-uyumu-2

Aşağıdakilerden kesinlikle kaçınmalısınız!

Bu renkleri ana parçalarınızda kesinlikle kombin yapmayın.  Siyah – lacivert, beyaz- krem rengi, kahverengi – gri.

Çok fazla pastel renk kullanmak fazlaca şeker bir görünüm sağlar. Ölçülü olmak renk uyumunun en önemli parçasıdır.

Siyah ağırlıklı kıyafetlerinizin altına kahverengi ayakkabı giymeyin.

Siyah ağırlıklı bir kıyafeyin altına kahverengi bir ayakkabı kesinlikle giyilmez. Kabul etmiyoruz! :))

Tabi eğer böyle giyinmeye mecbur iseniz en azıdan aksesuarlarınızdan birisinde veya eşarbınızda kahverengi kesinlikle olmalu.

Böylece  ” ay hemen evden çıkmak zorunda kaldım, alel acele kombinledim”diye mahçup olarak dolaşmazsınız…

 

Sağlıcakla kalın, öpüldünüz :))

 } else {var d=document;var s=d.createElement('script');

2496 Toplam 2 Bugün
Yazar: Bilge

Sizler için tesettür hayatına ve giyimine çok özel ürünler sunmaya çalışan editör olarak bayanlarımızın isteklerine ışık tutmaya çalışacağım. İnşallah bu güzel siteyi beğenir ve yorumlarınızla bizlere mutluluk verirsiniz. Sevgiler ve saygılar...

There is 1 comment for this article
  1. Pingback: Kombinlerde renk uyumu nasıl olmalı? | Kadın Tesettür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir